بازارگردی چیست

اکثر افراد برای خرید کردن به بازارها و مراکز خرید مختلف سر میزنند و به نوعی بدونه اینکه متوجه باشند در عمل در حال بازارگردی هستند

بازارگردی یکی از مهم‌ترین کارهایی هست که در فرآیند خرید هر کالایی باید انجام بشه و به صورت عامیانه به این معنا است که باید بررسی کنیم برای کالای مورد نظر ما چه فروشنده هایی در اون بازار وجود دارند و کالای مورد نظر مارو با چه قیمت و چه کیفیتی عرضه میکنند.

از طرفی دیگر یکی از مهمترین ابعاد بازاریابی و تجارت ویترین گردی یا همون بازارگردی است.

بازارگردی از دید علم بازاریابی وظیفه ای است که تیم بازاریابی را وادار می سازد تا بیش از دیگران و پیش از آنها از تحولات و تغییرات بازار آشنا گردد. این آگاهی از طریق حضور در صحنه ی رقابت و مبادله و مشاهده بازارها امکان پذیر است. 


در بازارگردی فرد از نزدیک رفتار مصرف کنندگان محصولات شرکت خود و محصولات شرکت های رقیب را مشاهده می کند.

این روش بسیار مورد تأکید است چون بجای توجه به زبان مردم به پای آنها توجه می کند، یعنی اینکه در عمل سمت و سوی حرکت آنها و نوع خرید و نحوه انتخاب محصولات را می بیند.
 

 جک ولش مدیر افسانه ای صنعت جهان، در کتاب ارزشمند " جک سخنی از درون دل " می گوید، حداقل یکصد روز از کل سال را شخصاً در بازار حضور پیدا می کردم، رفتار مشتریان را می دیدم و با آنها صحبت می کردم.

و در آخر ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بازارگردی در علم بازاریابی با عناوینی مثل ويترين‌گردي جهاني, حضور در صحنه مبادلات و بازارها, اطلاعات و ارتباطات بازار نام برده میشود .

logo