قدیمی ترین بازارهای مشهد

در این مطلب می خواهیم سراغ معرفی بازارهای نسبتا قدیمی تر و نزدیک حرم برویم که علاوه بر خرید، جاذبه گردشگری و تاریخی آنها نیز برایتان جالب و قابل توجه است و این امکان را برایتان فراهم می کند تا لذت خرید را در بازارهایی که امروزه نظیر آنها را کمتر در شهر خود می بینید تجربه کنید.

قدمت بازار در مشهد

سابقه و قدمت بازار در مشهد و اطراف حرم بسیار طولانی است و از دوره تیموریان، در اطراف حرم مطهر وجود داشته است که یک سر آن به حرم مطهر امام رضا (ع) ختم می شد‏ و به آن بازار بزرگ می گفتند. رونق این بازار در دوره صفویه بیشتر شد و تا چند سال گذشته این بازار با مجموعه ای از دکانها و غرفه های کوچک بانمای آجری و سنتی و مسافرخانه ها و مهمانپذیر متعدد فعال بود‏.‏ در این بازار مایحتاج مورد نیاز مسافران و سوغاتی هایی که مسافران می توانستند برای دوست و آشنا و فامیل ببرند، عرضه می شد‏.‏ در جریان تخریب هایی که به منظور احداث زیرگذر اطراف حرم صورت گرفت تقریبا تمامی این بازار از بین رفت.‏

 

راسته بازار فرش فروش ها مشهد

این بازار از معروف ترین بازارهای قدیمی شهر مشهد است و با توجه به بافت سنتی و قدیمی خود همه روزه مورد توجه گردشگران ،مسافران و زائران قرار میگیرد. این بازار قبلا جزو بازار بزرگ مشهد بوده که انواع و اقسام مایحتاج زائرین در آن عرضه می شده ولی کم کم قالی باف ها و قالی فروش ها در آن متمرکز شدند و امروزه به این صنف اختصاص پیدا کرده است.

در راسته بازار فرش فروش ها حجره های فرش فروشی و در جای جای آن گاری های حمل فرش که تخته های فرش را حمل می کنند و از این سو به آن سوی بازار میروند را می بینید و در هر گوشه از آن فروشندگان و خریدارانی را می توان دید که با صدای بلند بر سر قیمت فرش باهم صحبت میکنند و  این خود نشان دهنده پویایی این بازارمیباشد. این راسته یادآور دستهای هنرمندان قالی باف خراسانی و اندیشه و هنر ایرانی میباشد که با حفظ بافت قدیمی و سنتی خود همچنان جاذبه و زیبایی های خود را حفظ کرده. به حق میتوان اینجا را یک مجموعه از زیبا ترین مراکز خرید مشهد نام برد.

آدرس :مشهد – میدان بیت المقدس – اندرزگو ۱۳

 

بازار عباس قلی خان مشهد

بازار عباس قلی خان مشهد بازاری روباز، دارای قدمتی زیادی است که قسمتی از بازار بزرگ مشهد بوده است که در جریان نوسازی و گسترش صحن حرم امام رضا (ع) قسمت اعظم آن تخریب شده است. بازار عباس قلی خان کنار قدیمی‌ترین مدرسه علمیه مشهد قرار دارد. در این بازار اغلب کالاهای برقی، صوتی و تصویری با قیمت مناسب یافت می شود و علاوه بر اینها هر چیزی که در نظر داشته باشید نظیر لباس، اسباب بازی، بلورجات و... را نیز در این بازار می توانید پیدا کنید. که بافت سنتی این بازار و قدمت آن نیز برای مسافران و گردشگران جذابیت زیادی دارد.

آدرس : مشهد، خیابان نواب صفوی

 

بازار سرشور مشهد

بازار سرشور نیز مانند بازار عباس قلی خان و راسته فرش فروش ها جزوی از بازار بزرگ مشهد بوده است و اکنون یکی از میراث های فرهنگی مشهد مقدس می باشد. این بازرا در گذشته کاروان سرا و حمام بوده که زواران امام رضا (ع) برای اقامت به این محل می رفتند همچنین هیئت های مذهبی که برای عزاداری به مشهد می آمدند و در مسیر قمه می زدند قبل از تشریف به حرم در حمام ابتدای بازار خود را می شستند و سپس به حرم مشرف می شدند. در این بازار سنتی می توانید سوغاتی های مشهد، پارچه ، پوشاک ، کیف و کفش ، موادغذایی و . . . را خریداری کنید. دیدن بافت قدیمی و سنتی این بازار نیز خالی از لطف نیست و مطمئنا با دیدن این بازار سنتی و جاذبه های آن متحیر خواهید شد.

آدرس: مشهد – خیابان خسروی نو

 

بازار رضا مشهد

این بازار از مهم ترین و البته محبوب ترین بازار های مشهد برای زائران است و می توانیم ادعا کنیم هر مسافری حداقل یک بار به بازار رضا رفته است. نزدیکی این بازار به حرم مطهر امام رضا (ع) می تواند یکی از دلایل اصلی این قضیه باشد. این بازار قدیمی دارای معماری سنتی و اسلامی است که خود یکی از جاذبه های دیدنی آن نیز به حساب می آید. بازار رضا در دو دالان و دو طبقه جمعاً حدود ۳ کیلومتر و درازای هر بازار آن ۷۵۰ متر است و حدودا 2100 واحد تجاری و کارگاه در آن فعالیت می‌کنند! از این عدد می توان به بزرگی بازار رضا پی برد. از جمله محصولاتی که می توانید در این بازار تهیه کنید: صنایع دستی، سجاده، تسبیح، انواع عطرها، بدلیجات و انگشترهای مختلف به خصوص فیروزه و سوغاتی های معروف مشهد مانند نبات و زعفران و... اشاره کرد.

آدرس: جنب میدان ۱۷ شهریور

 

 

logo