معروفترین رستوران های بازار تهران

یکی از بخش های این بازار بزرگ تهران که خیلی جذابه رستوران های آن است که در این قسمت قصد داریم تا شما را با بهترین رستوران های بازار بزرگ تهران آشنا کنیم.

رستوران مسلم

یکی از بهترین و شلوغ ترین رستوران های بازار تهران، رستوران مسلم است که در آن می توانید خوشمزه ‌ترین ته چین تهران را میل کنید. این رستوران همیشه شلوغ بوده اما همواره به سرویس ‌دهی فوق‌العاده خود مشهور است.

آدرس : تهران، بازار، خیابان مولوی، خیابان مصطفی خمینی، خیابان پانزده خرداد

 

رستوران شرف الاسلامی

اگر در داخل بازار بزرگ تهران و در سمت مسجد امام خمینی هستید، می توانید در سمت راست خود رستوران چلوکبابی شرف الاسلامی را مشاهده کنید. این رستوران در سال ۱۳۱۷ توسط بازرگانان دوره قاجار و پهلوی تاسیس شد و از آن دوران تا به امروز به عنوان مهم ترین رستوران چلوکبابی در شهر تهران شناخته شده است.

شما خوشمزه ترین غذاهای اصیل ایرانی را در رستوران شرف الاسلامی میل کنید. فضای سنتی و قدیمی در کنار کیفیت بالای غذاها سبب شده تا رستوران شرف الاسلامی شهرت بسیار زیادی در بین مردم پیدا کند.

آدرس: بازار تهران، پشت مسجد امام، داخل حیاط مسجد، سرای اردیبهشت، رستوران شرف الاسلامی

 

رستوران خیام

رستوران خیام یکی دیگر از رستوران های بازار تهران است که در خیابان خیام و در بخش جنوبی ایستگاه مترو خیام قرار گرفته است. این رستوران که بیشتر یک سفره خانه سنتی است در بنایی تاریخی و ۲۰۰ ساله قرار گرفته است و همین موضوع باعث شده در بین توریست های خارجی محبوبیت زیادی پیدا کند. بنای تاریخی رستوران خیام این طور که می گویند توسط منیر السطنه، یکی از همسران ناصرالدین شاه وقف شده است و به دلیل ارزش تاریخی و فرهنگی بالایی که دارد در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است. برای رسیدن به این رستوران کافی است به روبروی امام زاده نصرالدین بروید و قدم به فضایی تاریخی، تماشایی و باصفا بگذارید. رستوران خیام به دلیل فضا و سرویس دهی خاصی که دارد قیمت های بالاتری نسبت به سایر رستوران ها دارد و به نوعی رستوران توریستی محسوب می شود. در همین رابطه جالب است بدانید که کتاب راهنمای سفر لونلی پلانت ( Lonely Planet) در لیست بهترین بازارهای تهران این رستوران را به خوانندگانش پیشنهاد داده است. بنابراین در این رستوران احتمالا با توریست های زیادی مواجه خواهید شد که برای امتحان غذای ایرانی و همین طور لذت بردن از فضای سنتی و تاریخی رستوران به این جا آمده اند. علاوه بر غذا، می توانید از سرویس قلیان و چای که به روشی کاملا سنتی ارائه می شود هم استفاده کنید.

آدرس: بازار تهران، خیابان خیام، روبروی امامزاده نصرالدین، رستوران خیام

 

رستوران شمشیری

شمشیری یکی از قدیمی ترین رستوران های بازار تهران است و در جنوب شرقی سبزه میدان قرار گرفته است. اهالی بازار و کسبه به ویژه بسیار به این رستوران علاقه دارند و از قدیم مشتری پر و پا قرص آن بوده اند. رستوران شمشیری تخصصش طبخ بهترین و لذیذترین کباب کوبیده های شهر است و خیلی ها تنها کباب کوبیده رستوران شمشیری را قبول دارند و بس! جالب است بدانید که حاج محمدحسن شمشیری صاحب این رستوران یکی از یاران باوفای دکتر مصدق بود و به همین دلیل این رستوران علاوه بر غذا، شاهده گفتگوها و مباحثات سیاسی زیادی هم بوده است. رستوران شمشیری پاتوق اعضای جبهه ملی بوده و محل تجمع و دیدار بازاریان با رجل سیاسی به شمار می رفته است.

همه ما با ترکیب لذیذ و بی نظیر کره آب شده روی برنج آشنا هستیم. گفته می شود که رستوران شمشیری برای اولین بار این ترکیب را ابداع کرده و برای سرو چلوکباب روی آن کمی کره قرار داده است. البته در مورد این ادعا حرف و حدث زیاد است، اما قدر مسلم آن است که رستوران شمشیری یکی از بهترین کباب های تهران را طبخ می کند. علاوه بر کباب کوبیده، کباب برگ و باقالی پلو با ماهیچه این رستوران هم بسیار خوشمزه و لذیذ هستند.

آدرس: بازار تهران، سبزه میدان، شلع جنوب شرقی، رستوران شمشیری

 

 

کافه رستوران گل رضائیه

 

در ادامه معرفی قدیمی ترین رستوران های بازار تهران جا دارد به یکی از کافه های قدیم تهران هم اشاره بکنیم. کافه رستوران گل رضائیه یکی از قدیمی ترین کافه رستوران های تهران است که بیش از ۷۰ سال قدمت دارد. این کافه رستوران در خیابان سی تیر و درست مقابل موزه آبگینه قرار گرفته است. کافه رستوران گل رضائیه در سه وعده صبحانه، ناهار و شام به سرویس دهی به مشتریان می پردازد و روزگاری پاتوق نویسندگان و روشنفکران مشهور مثل صادق هدایت و فروغ فرخزاد بوده است. حتی گفته می شود که یک میز کنار پنجره قرار دارد که محل نشستن همیشگی صادق هدایت و فروغ بوده است و هنوز به همان سبک و سیاق حفظ شده است. اگرچه این کافه رستوران دقیقا در منطقه بازار قرار ندارد، با این حال ارزشش را دارد که آن را جزء رستوران های بازار تهران معرفی کنیم و توصیه کنیم که حتما سری به آن بزنید. منوی کافه رستوران گل رضائیه ساده و خانگی است و شامل انواع سوپ، سالاد، کتلت و البته طیف متنوعی از قهوه است.

آدرس: خیابان سی تیر، روبروی موزه آبگینه، کافه رستوران گل رضائیه

 

رستوران جوان بازار

رستوران جوان، رستورانی کوچک و دنج در خیابان ناصرخسرو است و به خاطر غذاهای لذیذش یکی از بهترین رستوران های بازار تهران به شمار می رود. اگر در بازار تهران هستید و به دنبال رستورانی باکیفیت و نسبتا خلوت تر با قیمتی مناسب می گردید به رستوران جوان بروید. البته دکوراسیون رستوران بسیار ساده و ابتدایی است و انتظار رستورانی لاکچری و مجلل را نداشته باشید. رستوران جوان پشت کاخ گلستان و روبروی ردیف مغازه های پرچم فروشی قرار دارد. در خیابان ناصرخسرو از هرکس که بپرسید رستوران جوان را به شما نشان خواهد داد. اگر به این رستوران رفتید ته دیگ های مشهورش را فراموش نکنید و آن را حتما امتحان کنید.

آدرس: بازار تهران، خیابان ناصرخسرو، رستوران جوان بازار

 

logo