مرکز خرید پاساژ کویتی های رضا

پاساژ کویتی های رضا

مرکز خرید پاساژ کویتی های رضا

بازار کویتی های رضا یکی از مراکز خرید معروف و عمومی واقع در کنار بازار بزرگ تهران با امکانات عمومی در حد مطلوب با فروشگاه هایی که بیشترشان در زمینه پوشاک فعالیت هستند.نداشتن پارکینگ مهمترین معضل این مرکز خرید است.

بازاری که برای مُدپوشان دهه‌شصتی رونق داشت

دهه شصتی‌ها اینجا را خوب می‌شناسند؛ جایی که اولین‌بار کتانی‌های سفید با سه خط آبی را مُد کرد. نامش آنقدر معتبر بود که هر کسی می‌گفت لباسش را از آنجا خریده همه فکر می‌کردند طرف کاردرست است.

پاساژ کویتی‌های اسلامبول که زمانی تنها دریچه ارتباطی جوانان با دنیای مد بود؛ امروز 41 ساله است اما هنوز به واسطه جنس‌های اصلش در بین مردم مشهور و محبوب است.

اگر فکر خرید به سرتان زده و به دنبال مرکزی می‌گردید که انواع پیراهن، شلوار و کفش را عرضه کند و هم دسترسی آسانی به آن داشته باشید حتما سری به پاساژ کویتی‌ها بزنید.

هرچند اجناس کویتی دیگر متقاضی زیادی در ایران ندارند، اما به خاطر همان سال‌هایی که خریدشان رونقی داشت، چندین پاساژ با نام کویتی‌ها در پایتخت بنا شد.

بازار بزرگ تهران یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مراکز خریدی است که از این ماجرا مصون نمانده و بازارچه و پاساژی به اسم کویتی‌ها دارد.

بازار کویتی‌های رضا، در منطقه بازار بزرگ و در کنار آن واقع شده. این پاساژ از جمله مراکز خرید پوشاک است که پنج طبقه و 600 واحد تجاری دارد.

آسان‌ترین راه دسترسی به پاساژ کویتی‌های رضا، استفاده از خط یک مترو و پیاده شدن در ایستگاه 15 خرداد است. چند متر پس از ایستگاه، پاساژی در میان مغازه‌های قدیمی بازار و دست‌فروش‌ها به چشم می‌خورد که به بازار کویتی‌های رضا مشهور است.

عمده اجناس موجود در بازار رضا را پوشاک زنانه و مردانه تشکیل داده‌اند اما در این بین فروشگاه‌های فروش کیف، کفش و زیورآلات نیز به چشم می‌خورند.

بازار کویتی‌های رضا پارکینگ ندارد اما در عوض برای آنهایی که دوست دارند پس از خرید شکمی نیز از عزا در بیاورند، رستوران، کافی‌شاپ و فست‌فود دارد.

علاوه بر این‌ها سازنده پاساژ کویتی‌های رضا فکر رفت و آمد مشتریان را به طبقات کرده و آسانسوری را در میان آن بنا نهاده است. از آسانسور و رستوران‌هایش که بگذریم، سرویس بهداشتی و نمازخانه از دیگر امکانات این پاساژ است.

قدیمی‌ترین کویتی‌ها کجاست؟

هرچند پاساژ کویتی‌های رضا شهرت خود را وامدار همجواری با بازار بزرگ تهران است اما این پاساژ کویتی‌های استانبول است که به سبب قدمتش همچنان نامی ماندگار در خاطرات دیروز و امروز پایتخت‌نشینان دارد.

پاساژ کویتی‌ها در حد فاصل خیابان جمهوری و خیابان فردوسی واقع شده و به‌واسطه همجواری‌اش با چهارراه قدیمی استانبول، پسوند استانبولی را نیز به دوش می‌کشد.

پاساژ کویتی‌ها در همسایگی دومین بنای بلند مرتبه و قدیمی تهران یعنی پاساژ‌ معروف پلاسکو واقع شده، از این‌رو از هر کسی که نشان پاساژ کویتی‌ها را بگیری انگشت اشاره‌اش را به سوی بلندترین ساختمان در خیابان جمهوری نشانه می‌رود و می‌گوید: آن ساختمان بلند را می‌بینی، پاساژ کویتی‌ها را کنار دستش پیدا می‌کنی. ساختمان قدیمی و دود خورده‌ای که بر سر در آن نام پاساژ کویتی‌ها اسلامبولی حک شده است.

ورود نامحسوس خانم‌ها

پاساژ کویتی‌ها از قدیم یک پاساژ مردانه بوده است؛ تک و توک زن‌هایی هم که در پاساژ می‌بینید غالبا همراه با یک مرد هستند. اکثر قریب به اتفاق مغازه‌های طبقه اول لباس مردانه می‌فروشند، با این حال در چند مغازه هم مانتو، لباس مجلسی و تونیک‌های زنانه دیده می‌شد. قیمت پیراهن و شلوارهای مردانه در این پاساژ از 80 هزار تومان آغاز و به 500 هراز تومان هم می‌رسد.

اما قرار است به سلطه مردان در پاساژ کویتیها خاتمه داده شود و در طرح گسترش پاساژ طبقه آخر بورس پوشاک زنانه در نظر گرفته شده که به زودی افتتاح می‌شود.

امکانات

روبروی پاساژ، ایستگاه پلیس 109 بهارستان مستقر است و در کنار در پاساژ آب میوه فروشی به چشم می‌خورد که پذیرای خریداران پوشاک پاساژ کویتی‌هاست.

تابستان‌ها که گرما،عنان از کف خریداران می‌رباید،صف متقاضیان آب میوه‌ و بستنی نیز طولانی تر می‌شود.

پاساژ کویتی‌ها به سبب ساخت قدیمی‌اش راهروهای بزرگ و عریض دارد. هرچند رنگ و روی مغازه‌ها نو و مدرن است اما نمای داخلی ساختمان بوی کهنگی می‌دهد.

این پاساژ به دلیل داشتن خروجی‌های متعدد هوایی نسبتا خنک و مطبوع دارد.

پاساژ کویتی‌ها یک پارکینگ دو طبقه دارد که بخش عمده‌ای از بار ترافیک خیابان جمهوری را بر دوش می‌کشد.

کار این پارکینگ از ساعت 30/7 آغاز و تا ساعت 21 شب ادامه دارد. همان طور که از قدمت دیرین پاساژ کویتی‌ها پیداست، نمی‌توان از آن انتظار مکان‌های مدرن امروزی مثل کافه را داشت اما به دلیل نفوذ بسیار بالای غذاهای آماده به سلیقه غذایی ایرانیان، این پاساژ نیز از این تغییرات جانمانده و در گوشه‌ای از آن فست فود کوچکی برپا شده است.

 

 

اصناف فعال : پوشاک -
آدرس :تهران - 15 خرداد ، نرسیده به بازار بزرگ تهران

مسیریابی مرکز خرید پاساژ کویتی های رضا روی نقشه
سایر مراکز خرید شهر تهران
 • مرکز خرید پاساژ میلاد قائم
  محله جمهوری
 • مرکز خرید لیدوما
  محله شهرک غرب
 • مرکز خرید تیراژه
  محله اشرفی اصفهانی
 • مرکز خرید الماس ایران
  محله ارتش